Klasa RG - 65 Open

Tutaj dyskutujemy o wszelkich zagadnieniach dotyczacych redukcynych modeli pływających klas F2, F4, F6 i F7 oraz DS i NSS.

Moderator: saradog

Klasa RG - 65 Open

Postprzez M.Daranowski » 13 lut 2008, o 11:36

Witam
Chcę wszystkim chętnym zaproponowac dyskusję na temat klasy RG - 65 Open - czyli prostych modeli żaglowych RC gdzie podstawowym parametrem który decyduje o przydziale do klasy jest długość linii wodnej wynosząca 65 cm.
Chodzi mi o to czy by nie rozważyć możliwości wprowadzenia tej klasy u nas jako klasy narodowej.
Więcej na stronach:
http://www.rg65.de/plaene.php
http://www.rg65.de/index.php
http://www.rc-station.de
Avatar użytkownika
M.Daranowski
 
Posty: 283
Dołączył(a): 29 mar 2005, o 11:01
Lokalizacja: Kielce

Postprzez domin1970 » 13 lut 2008, o 21:05

JEST DO DOSC CIEKAWE OSOBISCIE JESTEM ZAINTERESOWANY MICHALE MOZE SIE TO UDAC KRYSTIAN
krystian
domin1970
 
Posty: 21
Dołączył(a): 29 maja 2006, o 23:48
Lokalizacja: dobrodzien

Postprzez M.Daranowski » 14 lut 2008, o 09:50

Witam
Mam nadzieję,że do zawodów w Skarżysku przygotuję ze dwa może trzy modele a startować możemy losowo tak aby sprwdzić ten pomysł.
Pozdrawiam.
P.S. W związku z róznicą zdań na temat modeli robionych od podstaw a zestawów w NSS, myślę, że można stworzyć tanią klasę dla tych którzy chcą zacząć startować w redukcyjnych lub wyścigowych żaglach.
Avatar użytkownika
M.Daranowski
 
Posty: 283
Dołączył(a): 29 mar 2005, o 11:01
Lokalizacja: Kielce

Postprzez ferodedek » 18 lut 2008, o 07:12

M.Daranowski napisał(a):Witam
Mam nadzieję,że do zawodów w Skarżysku przygotuję ze dwa może trzy modele a startować możemy losowo tak aby sprwdzić ten pomysł.
Pozdrawiam.
P.S. W związku z róznicą zdań na temat modeli robionych od podstaw a zestawów w NSS, myślę, że można stworzyć tanią klasę dla tych którzy chcą zacząć startować w redukcyjnych lub wyścigowych żaglach.


dobry napad, ale chtelo by to preklad, ne kazdy rozumi nemecky. navidenou v Rude. F.
ferodedek
 
Posty: 108
Dołączył(a): 15 sie 2007, o 09:17
Lokalizacja: Slezsko

Postprzez M.Daranowski » 18 lut 2008, o 09:10

Witam
Spróbujemy
Pozdrawiam
Michał
Avatar użytkownika
M.Daranowski
 
Posty: 283
Dołączył(a): 29 mar 2005, o 11:01
Lokalizacja: Kielce

Postprzez saradog » 18 lut 2008, o 13:29

http://www.rg65.webpark.pl/ :wink:
Model widziałem bardzo fajnie zrobiony .
Człowiek rozmawiał o tym ze miną już z 2 lata temu ale zapomniałem całkiem o tym projekcie.
Spotykam go czasami i napewno coś pociągnę w tym temacie tylko warto ustalić czy bawimy się w Standard czy Open .Bo tak do końca nie analizowałem regulaminu .
Bo jeśli kryterium jest tylko długość i waga oraz powierzchnia żagli a materiały to wolna amerykanka to zaczynamy się bawić.
A co z kształtem kadłuba bo tu można nieźle namieszać ale z tego co widzę na fotkach to pływają na kanciastych i obłych więc to jest chyba dowolne.
Avatar użytkownika
saradog
 
Posty: 152
Dołączył(a): 22 cze 2005, o 11:41
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez M.Daranowski » 18 lut 2008, o 15:09

Witam
Krzychu bardziej bym optował za "Open' , bo znowu zaczną się dyskusje "badaczy podzielności włosa na czworo" co wolno a czego nie, czy dobrze i kto przetłumaczył regulamin etc. mnie w tej zabawie [ podkreślam ZABAWIE ] nie interesują tego typu problemy. Jeśli mamy sie bawić i mieć przyjemność w tej formie spędzania wolnego czasu to jestem za taką formą., czyli "OPEN"
Pozdrawiam
Michał
Avatar użytkownika
M.Daranowski
 
Posty: 283
Dołączył(a): 29 mar 2005, o 11:01
Lokalizacja: Kielce

Postprzez saradog » 18 lut 2008, o 15:47

Dla mnie to całe modelarstwo to WIELKA ZABAWA .
A więc długość 650 mm. max
Waga dowolna
Maksymalna powierzchnia żagli 0,225m2
Maksymalna wysokość masztu nad pokładem 1100 mm.
Materiały na żagle ,maszt ,kadłub ,płetwę balastową i ster oraz pozostałe szpeje wybór należy do właściciela.
Jeśli cos pokręciłem to sprostuj Michale.
Avatar użytkownika
saradog
 
Posty: 152
Dołączył(a): 22 cze 2005, o 11:41
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Marian » 18 lut 2008, o 15:52

Witam
I kadłub typu "mono" (jednokadłubowy) czyli wszystkie wielokadłubowce odpadają.
Pozdrawiam,
Marian Wyrzykowski
POL - 777
PL - 10/A/OS M, NS, FSR
Marian
 
Posty: 804
Dołączył(a): 19 lut 2005, o 09:39
Lokalizacja: Biała Podlaska

Postprzez M.Daranowski » 18 lut 2008, o 16:12

Witam
No i koniec przepisów!! takie są podstawowe i tylko takie, a klasa "Open" dlatego, że można model zrobić z czego się chce,byle pływał i spełniał podstawowe parametry, takie o jakich piszecie zarówno Krzysiek jak i Marian.
Pozdrawiam
Michał
P.S. Krzychu, no ale poza nami [ nieliczną grupą ] jest niestety całkiem spora grupa "badaczy..."
Avatar użytkownika
M.Daranowski
 
Posty: 283
Dołączył(a): 29 mar 2005, o 11:01
Lokalizacja: Kielce

Postprzez Jancio Wodnik » 18 lut 2008, o 23:38

Ahoj! Podsyłam część stron z mojego zbioru dotyczących RG-65. Na zachód od Nas jest popularna klasa ze względu na prostotę przepisów i wykonania jak podkreślił Master Michał.
http://www.nauticurso.com.br/veleirogif65.html
http://www.nauticurso.com.br/download/palolaser65.pdf
http://www.nauticurso.com.br/paloplanos.html
http://www.modellsegeln-bodensee.de/bootsbau.php
Z morskim pozdrowieniem - Jancio Wodnik
Mare Domus Tua
Avatar użytkownika
Jancio Wodnik
 
Posty: 40
Dołączył(a): 25 wrz 2005, o 17:45
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Postprzez eugeniusz » 19 lut 2008, o 18:01

Witam
Widzę że moda zmniejszania ogarnia wszystkie klasy :mrgreen:
A może jak to ma być narodowa klasa to np. 500 mm i link do naszej strony.
Pozdrawiam
EPS TEAM
DOBRE jest wrogiem LEPSZEGO.
eugeniusz
 
Posty: 298
Dołączył(a): 1 kwi 2005, o 13:02
Lokalizacja: Lubin

Postprzez Pacyfic_77 » 19 lut 2008, o 18:36

Witam
Trochę roboty w stoczni jest ale coś takiego bym popełnił :hip: No i mnogość planów :rog Może zostać :oops: przy tej długości :papa
W stoczni mały model Syntetyk
Avatar użytkownika
Pacyfic_77
 
Posty: 93
Dołączył(a): 4 gru 2005, o 00:09
Lokalizacja: opolskie

Postprzez Jancio Wodnik » 19 lut 2008, o 23:16

Mare Domus Tua
Avatar użytkownika
Jancio Wodnik
 
Posty: 40
Dołączył(a): 25 wrz 2005, o 17:45
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Postprzez Pacyfic_77 » 20 lut 2008, o 00:04

Coś podobnego przerabiam TUTAJ :mhip
Super żaglóweczki :hip:
W stoczni mały model Syntetyk
Avatar użytkownika
Pacyfic_77
 
Posty: 93
Dołączył(a): 4 gru 2005, o 00:09
Lokalizacja: opolskie

Postprzez M.Daranowski » 20 lut 2008, o 11:37

Witam
Mam nadzieję,że coś nam z tych modeli się na wodzie a nie tylko w tekstach pojawi. Mówimy o klasie RG 65, dlatego aby można było w ewentualnej przyszłości startować nie tylko na lokalnym podwórku.
Pozdrawiam
Michał
Avatar użytkownika
M.Daranowski
 
Posty: 283
Dołączył(a): 29 mar 2005, o 11:01
Lokalizacja: Kielce

Postprzez robert12160 » 31 mar 2008, o 01:32

hi
hetnie wystarowałbym w tej klasie oczywiscie jesli dojdzie do czegos powazniejszego jak np otwarte mistrzostwa w tej klasie .w tej chwili zbieram materiały i zamierzam zbudowac do lata ta łupinke ,w klasie jednego metra jest tłoczno a tu sa duze mozliwosci i jest to w polsce raczej duze miejsce do popisu .mieszkam w bydgoszczy i zaluje tylko ze mialo by to byc tak daleko ale moze puki co miejsce sie zmieni albo polaczycie zawody w celu propagowania w zninie nawet w czesniejszym terminie o jeden dzien np. tak by polaczyc to z mistrzostwami polski w klasie jednego metra .troche zhjjezdza sie tam mlodziezy a to klasa raczej dla poczatkujacych i tania w budowie.
jest tez czas do wrzesnia aby troche sie wprawic po zbudowaniu prze z wakacje.
ja w kazdym razie polecam znin z dwoma jeziorkami .
robert12160
 
Posty: 2
Dołączył(a): 12 mar 2008, o 23:09
Lokalizacja: bydgoszcz

Postprzez PD » 19 lut 2009, o 15:52

Witam

Cieszę się bardzo, że udało mi się trafić na ten wątek - bo dotyczy tego, nad czym już od kilku lat pracujemy we Wrocławiu.

Pierwszą łódką, którą zaprojektowałem w 2003 roku zgodnie z głównym kryterium dostępności i masowości - był opisany swego czasu w RC PM Błękitek (ilustracja poniżej)
Obrazek
(patrz też: http://modelmaniak.pl/index.php?option= ... e&Itemid=5)
- bardzo prosta i niezwykle tania żaglówka o kadłubie z pianki (styropian lub styrodur), w wersji RC sterowana tylko jednym serwem. By przygotować zestawy dla kilku grup modelarskich opracowałem nawet małą manufakturę do wycinania kadłubów (w czterech ruchach! ;o). Te łódki do dziś pływają we Wrocławiu (i nie tylko) - można też wciąż tanio pozyskać u nas piankowe kadłuby, aluminiowe maszty i bomy oraz specjalne plastikowe okucia do tychże.

Analizuję właśnie różne klasy regatowe (od Victorii do Footy 12"") próbując znaleźć najlepsze wymiary dla najtańszej, najbardziej optymalnej, możliwie popularnej "klasy rekreacyjnej".

Klasa RG-65 jest jedną z prostszych, jest popularna, ma wiele zalet, ale ponieważ wciąż nie dorobiliśmy się jeszcze własnej, polskiej "miniklasy" może warto jeszcze się nad wyborem zastanowić? Mimo wielu plusów "65", osobiście wciąż jestem bliżej wielkości 50 cm - czyli np. modeli Mikro Magic, Aussi II, Rainbow i podobnych, które z racji równie dużej popularności i dostępności, także powinny mieć możliwość startów w ew. przyszłych regatach. W RG-65 nie podobają mi się również np. maszty >100cm i drogie windy szotowe. W klasie, o której mówimy, windy powinny zdecydowanie ustąpić tanim serwom i mikroserwom - w maksymalnie liczbie 2 lub 3 (vide Micro Magic Racing).

Zasady powinny być możliwie najprostsze, by do minimum ograniczyć spory i wykluczenia. Chciałbym, by mogli ścigać się w niej młodzi ludzie (starsi osobno) nawet bez licencji - niech będzie to naprawdę klasa "open".
Pozwolę sobie zatem wstępnie zaproponować następujące wymiary maksymalne - wynikające z wspomniane wyżej analizy podobnych klas:
Długość kadłuba: 21'' = 53,3 cm
Wysokość całkowita: 40'' = 101.6 cm
Szerokość: 8' = 20.3 cm
(Tak nielubiane przeze mnie wielkości calowe - niespecjalnie przystające do naszej "klasy narodowej" wynikają właśnie z chęci włączenia do niej modeli Graupnera i podobnych).

Wydaje mi się, że warto o tym rozmawiać, ale jeszcze bardziej trzeba nad tym pracować, co też już czynię :o) Właśnie projektuję kolejny prosty model żaglówki przeznaczony przede wszystkim do zabawy w radiojachting - a dopiero w drugiej kolejności do zawodów. Opracowuję zarówno projekt podstawowego modelu, który będzie można wykonać w domu - prostymi środkami, ale też linię produkcyjna tanich zestawów, oraz zamierzam udostępnić poszczególne ich elementy do własnych konstrukcji.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje (ale z pierwszej ręki) o modelach podobnych wielkości - ich zaletach i mankamentach. Wkrótce podzielę się też własnymi informacjami o takich modelach (do własnej strony też trzeba mi będzie przygotować upgrade wersji RC :o)

I jeszcze jedno: Pierwsze regaty takich modeli odbędą się we Wrocławiu już 20 czerwca!

Pozdrawiam
PD
PD
 
Posty: 7
Dołączył(a): 19 lis 2006, o 12:01
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez M.Daranowski » 19 lut 2009, o 17:10

Witam
Klasa o nazwie NSS 650 STANDARD jako klasa narodowa powstala . Przepisy są na tej stronie. Zostało wykonane i przekazane do modelarni w kraju 20 sztuk laminatowych kadłubów wykonanych na podstawie planów dostępnych w "necie".
Sprawa okreslenia "open" jest dla mnie w Twoim tekscie bardzo nie czytelna - co ma być "open" - brak podziału na kategorie wiekowe czy wszystko dozwolone jeżeli chodzi o konstrukcję, wyposażenie itd. Jeśli komuś odpowiada "Micro Magic", to niech go sobie zrobi lub kupi. Podonie jak modele "One Foot" czy każdej innej klasy. Opracowane przepisy do klasy NSS 650 STANDARD nie pozwalają stosować wind żaglowych tylko klasyczne serwa , a pływanie bez możliwości operowania żaglami tylko sterując sterem oczywiście jest możliwe ale to trudno nazwać regatami. Naszym zalożeniem przy tworzeniu tej klasy było stwożenie w miarę prostej [ nie najprostszej] klasy modeli żaglowych przeznaczonych do regat, analogicznie jak wcześniej utworzono klasę F4A w grupie modeli redukcyjnych. Mam nadzieję, że młodzi ludzie pozostaną w kregu modelarskim niezależnie od tego czy będą budować modele redukcyjne czy inne.
Nasze przepisy są tak skonstruowane aby można było tymi modelmi wystartować też w zawodach klasy RG 65. Tworzenie klasy nazwijmy to "od zera" od razu skazuje zawodników tylko na starty na "swoim podwórku" więc po co zamykać otwarte drzwi?
Dlaczego zdecydowaliśmy się na odpowiednik RG 65 - dlatego, ze jest bardzo popularny, nie jest monotypem jak "Micro Magic", jest bardzo dużo dostępnych materiałów i planów i jest bardzo prostym a jednocześnie dobrze pływającym modelem. Modele są na prawdę bardzo proste i relatywnie tanie w budowie.
Ponieważ ani LOK, ani NAVIGA nie są sfederowani z związkiem klas RG 65 nazwa klasy wyniknęła z tego, że zawody będą rozgrywane w ramach klas NSS, a "STANDARD" to dlatego, że są określone jednoznacznie wymiary modelu niezależnie od jego typu.

Pozdrawiam
M.Daranowski
Avatar użytkownika
M.Daranowski
 
Posty: 283
Dołączył(a): 29 mar 2005, o 11:01
Lokalizacja: Kielce

Postprzez PD » 19 lut 2009, o 18:53

Dziękuję za odpowiedź

Wielka szkoda, że informacja o utworzeniu klasy NSS 650 STANDARD nie pojawiła się dotąd w tym wątku.... :oI

Cieszę się, że powstała, mam nadzieję, że będzie miała wielu entuzjastów i tłumy zawodników podczas regat.
Rozumiem, że wątek jest niniejszym zamknięty dla dalszych dywagacji i nie będę już rozwijał tego tematu.

Jeszcze tylko kilka słów gwoli wyjaśnienia: "Open" w moim rozumieniu to umożliwienie jak największej ilości początkujących modelarzy udziału w równorzędnej zabawie - połączenie możliwości startowania w różnych klasach zamiast rozdrabniania się na monotypy.
Decyzji o wielkości łódek, jakie powstaną wkrótce we Wrocławiu jeszcze nie podjąłem - dla moich wychowanków kwestia wyjazdów zagranicznych (ba! często nawet poza 100 km) jest co najmniej trzeciorzędna, (i nie umniejsza mi określenie "podwórkowe" regaty...) - znacznie ważniejsza dla mnie jest kwestia powszechności - w ogromnej mierze wynikającej z ceny i możliwości transportu modeli.
Być może będziemy budować mniejsze modele, zatem jeśli ktoś z Czytających zechce skorzystać z naszych doświadczeń i możliwości - zapraszam do skontaktowania się ze mną poprzez e-mail. Na ew. nowy wątek "żaglowy" nieprędko się zapewne zdecyduję... Ze swojej strony podtrzymuję swoją skromną ofertę pomocy w kwestii projektów i akcesoriów do modeli żaglówek oraz zaproszenie do porównawczych czerwcowych regat przy Odrze.

Pozdrawiam
PD
PD
 
Posty: 7
Dołączył(a): 19 lis 2006, o 12:01
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez M.Daranowski » 20 lut 2009, o 11:06

Witam
Informacja o klasie się pojawiła skoro są opublikowane jej przepisy, trzeba czytać nie tylko Forum, ale też to co z tekstu wynika.
Pozdrawiam
M.Daranowski
Avatar użytkownika
M.Daranowski
 
Posty: 283
Dołączył(a): 29 mar 2005, o 11:01
Lokalizacja: Kielce

Postprzez donia » 20 lut 2009, o 20:18

Witam serdecznie
Panie M.Daranowski czy te 20 kadłubow to własność konkretnych przyszłych zawodników czy też może będą one dostępne dla zainteresowanych.
Pytam ponieważ jestem zainteresowany tą klasą i buduje z mozołem swoj model a z racji że nie jestem doświadczonym modelarzem idzie mi to dość ciężko. A w miejcu mojego zamieszkania jestem sam jak palec jeśli chodzi o modele z żaglami więc nawet podpytac nikogo nie mogę.
Przydała by mi się jakaś pomoc.
ps. pisałem tu już na tym forum ale moje posty gdzieś się zapodzialy:)
Pozdrawiam
Marek
Avatar użytkownika
donia
 
Posty: 106
Dołączył(a): 31 sty 2009, o 00:26
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez donia » 5 mar 2009, o 00:22

Dzieki za odpowiedz. :?:
Jakoś sobie radze :idea:
Avatar użytkownika
donia
 
Posty: 106
Dołączył(a): 31 sty 2009, o 00:26
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez M.Daranowski » 5 mar 2009, o 15:27

Witam
Faktycznie trochę się nam Forum "rozjechało" na pewien czas. Kadłuby dotarły do modelarni, resztę informacji na ten temat będziesz mógł przeczytać w MODELARZU, myślę że złośliwości nie są tu potrzebne.
Pozdrawiam
M.Daranowski
Avatar użytkownika
M.Daranowski
 
Posty: 283
Dołączył(a): 29 mar 2005, o 11:01
Lokalizacja: Kielce

Postprzez Maciej Kozłowsk » 5 mar 2009, o 18:31

Michale a nie prościej napisać dwa słowa i nie odsyłać kolegów do publikacji prasowych.
pozdrawiam
Maciej Kozłowski
Avatar użytkownika
Maciej Kozłowsk
 
Posty: 1032
Dołączył(a): 30 maja 2005, o 09:45
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Modele redukcyjne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości